T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BEŞİKTAŞ - Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi

İstiklal Marşı´nın kabulü ve Mehmet Akif ERSOY´u Anma Günü ilçe Töreni Okulumuzda Yapıldı

’Milli marş para ile yazılmaz’’ cevabını verdi…

 Arkadaşlarının ısrarları üzerine; kazanırsa ödül verilmemesi şartı ile yarışmaya katıldı.

 Ve hepimizin yüreğinde yer eden İstiklal Marşı’nı yazdı.

Bir milletin birlik ve bütünlüğünü sağlayan en güçlü bağıdır Dil birliği

Bunu makamsal olarak ifade ettiğinizde SES BİRLİĞİ ortaya çıkar.

İstiklal marşımız,  bizleri dil ve ses birliğinde buluşturan en önemli değerimizdir.

Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürüm,

Sayın Şube müdürlerim,

İlçemizin kıymetli eğitim yöneticileri müdür yardımcılarım…

Değerli misafirler, öğretmen arkadaşlarım, aile birliğimizin yönetim kurulu  ve sevgili öğrenciler.

İstiklal marşımızın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma münasebetiyle hazırlamış olduğumuz programa hoş geldiniz.

Bayrağımız ve onun hürriyetini ebedileştiren istiklal marşımız, milletimizin ruhunu, tarihini ve ideallerini anlatan ölmez değerlerimizdendir.

Bu nedenle: İstiklal marşını anlayabilmek için, MEHMET AKİF’İ iyi bilmek, onun bütün yönleriyle şahsında topladığı, “milli mücadele ruhunu” yakından tanımak, bu ruhu, hakkı ile hissetmek gerekir.

Türk Milleti’nin zaferini, yüceliğini ve bayrağımızın kutsallığını en güzel duygularla anlatan İstiklal Marşımız, 724 şiir arasından seçilerek  birinci olmuştur. Zamanın Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından Büyük Millet Meclisi’nde okundu. Ve büyük bir coşku ve heyecan içerisinde, iki defa ayakta dinlenen İstiklal Marşı, 21 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Milli Marş olarak kabul edildi. Daha sonra  Osman Zeki Üngör tarafından bestelendi.

Sevgili gençler! Geçmişte yaşayan şanlı atalarımız, şehit dedelerimiz bize, bu güzel vatanı miras bıraktı. Bizler de, gelecek nesillere bu kutsal emaneti en güzel şeklinde taşımalıyız. Unutmayınız ki, omuzlarınızda geleceğin sorumluluğu vardır.

Bu sorumluluğu taşımak öyle kolay değildir. Çalışmak ister, fedakârlık ister. Bizden sonra nesillere güçlü ve müreffeh bir ülke bırakmak ve geçmişin mirasını geleceğe emanet olarak taşımak için, hep birlikte çok çalışmalıyız. 

Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nda Türk milletinin ne için savaştığını, neye inandığını açık bir şekilde ortaya koymuştur. Türk tarihinin bir özetidir İstiklal Marşımız.

Çanakkale savaşını destanlaştıran Akif, milli mücadeleye de istiklal marşımızı hediye etmiştir. İstiklal marşı hem Türk Milletini hem de Mustafa kemal’i en iyi biçimde anlatan bir destandır.  İstiklal Marşı’mız Bizleri ay yıldızlı bayrağımızın etrafında toplayan ses birliğimizdir.

Vatan ve millet sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesi olan istiklal marşımızı bize armağan eden milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u bu güzel şiiri istiklal marşı olarak oy birliği ile kabul eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere birinci TBMM üyelerimizi saygıyla rahmetle anıyorum. Bugün ay yıldızlı bayrak altında İstiklal marşımızda ifade edilen ruhla “Zeytin Dalı Harekatın” da görev yapan tüm kahramanlarımıza da başarılar diliyorum. Şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Şanlı bayrak göklerden, istiklal marşımız dillerden, vatan sevgisi iman dolu göğsümüzden ebediyen silinmesin. Büyük şair, ruhun şad, mekânın cennet olsun.

Sevgi ve saygılarımı sunuyorum 12 mart 2018

Talat GÜNDAY

 

OKUL MÜDÜRÜ

İstiklal Marşı´nın kabulü ve Mehmet Akif ERSOY´u anma günü İlçe töreni okulumuzda yapıldı. Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Dr.Önder ARPACI şube müdürleri,okul müdürleri dereceye giren öğrenci ve ailelerinin katıldığıtörende  dereceye giren Lise ve Ortaokul öğrencilerine ödülleri İlçe Milli Eğitim müdürü Dr Önder ARPACI tarafından verildi. 

Öğrencilerimizin hazırladığı tören ve Mehmet Akif ERSOY sergimiz büyük bir beğeniyle izlendi. Emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

97. Yıl Kutlu olsun ...

15-03-201815-03-2018

15-03-201815-03-201815-03-2018

12-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-2018

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 12.03.2018 - Güncelleme: 20.03.2018 11:22 - Görüntülenme: 178
  Beğen | 7  kişi beğendi